T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun


Bir yurt savunma hareketi ile başlayan 14 Mart Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde, modern ve bilimsel ölçekli ilk tıp eğitiminin başladığı 14 Mart, aynı zamanda milletimizin bağımsızlık uğruna başlattığı mücadelenin ilk tarihidir. 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları; temel özü fedakârlık olan tıp mesleği çalışanları tarafından sahip çıkılması gereken önemli bir gündür.

Hekimlik, tarih boyunca var olan itibarlı ve saygın bir meslektir. Özünde insana hizmet etmek ve hayat kurtarmak olan bu meslek, ancak severek icra edilebilir. Bu onurlu mesleğin mensupları olarak da bizler, insanımızın her şeyin en iyisine, en güzeline layık olduğuna inanıyoruz ve bunun için gayret gösteriyoruz.

Yaşamlarını hayat kurtarmaya adamış, amaçları insanı yaşatmak olan tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını Kutluyorum.

Paylaş