T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Altın Bebek Dostu İli Kırşehir Anne Sütü Ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimlerini Güncelliyor Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019

Altın Bebek Dostu İli Kırşehir Anne Sütü Ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimlerini Güncelliyor


Dünya Sağlık Örgütü’ nün önerdiği ve T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde yürütülen programa göre “bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi”  ve bu şekilde tüm bebeklerin yaşama sağlıklı başlaması temel amaçtır.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlükleri ve bağlı sağlık tesislerinde eğitim almış sağlık personellerinden oluşturulan ekipler aldıkları eğitim doğrultusunda emzirme danışmanlığı uygulayıcı ve eğitici eğitimleri düzenlenmekte, hastane uygulamalarını geliştirmekte ve bu uygulamalar yine ilgili ekipler tarafından yerinde değerlendirilerek sağlık kuruluşlarına Bebek Dostu Unvanı verilmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğümüz 1-7 Ekim Emzirme Haftası vesilesiyle ilimizde görev yapmakta olan sağlık personellerine yönelik Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimlerini güncellemeye başlamıştır. Dokuz grup şeklinde planlanan eğitimler sonrasında bebeğe ve anneye eli değen tüm sağlık personeli eğitim belgelerini alarak sahada danışmanlık yapabileceklerdir.


Paylaş