T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar Programı Gerçekleşti Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018

Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar Programı Gerçekleşti


Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu Ekim Ayı “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında “Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar” temalı etkinlikte Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önünde “KETEM Sağlık Durağının açılışı İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, Kamu Hastaneleri Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Avcu, Valimiz Sayın İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın, Milletvekili eşi Esin İlhan, Belediye Başkanı eşi Zerrin Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı eşi Duygu Gümüş, Rektör eşi Kadriye Karakaya, İl Emniyet Müdürü eşi Kezban Akyüz ve personelimizin katılımıyla gerçekleşti.

Açılışın ardından Kırşehir Ağalar Konağında düzenlenen programda İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Suat Türkoğlu yapmış olduğu konuşmada; “Sayın çok değerli hanımefendiler, Kıymetli Katılımcılar ve Değerli Basın Mensupları; Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme etkinlikleri çerçevesinde düzenlemiş olduğumuz “Erken Tanı ile Yeşeren Umutlar” konulu programımıza hoş geldiniz.   

Kanser önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kanser önlenebilir bir hastalıktır ve kanserde önemli olan tedavi için geç kalmamaktır. Günümüzde kanser kontrol programları ağırlıklı olarak erken tanı çalışmalarına yönelik yürütülmektedir.

Meme kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, erken tespit edilirse tedavi edilebilir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri yurt genelinde düzenlenmektedir.

Ulusal toplum tabanlı meme kanseri taramaları Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri [KETEM] tarafından yürütülmektedir.

Ülkemizde ve ilimizde kişilerin şikâyetine bakılmaksızın KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz kanser taraması yapılmaktadır.  Bunlar;

Meme Kanseri Taraması:40-69 yaş arasındaki kadınlara meme muayenesi yapılmakta ve 2 yılda bir mamografi filmi çekilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması:30-65 yaş arasındaki kadınlara 5 yılda bir pap smear testi yapılmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Taraması:50-69 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi yapılmaktadır.

İlimizde tam donanımlı Gezici Kanser Tarama Aracı  sağlık personeli ile birlikte tüm periferi dolaşmaktadır. Bu vesile ile de vatandaşlarımızın ayağına kadar kanser tarama hizmetleri sunmuş olmaktayız.

Kanserden korunma kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Korunmada, başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneşten sakınmak, doğal gıdalarla beslenmek kanseri engeller ve kişinin yaşam kalitesini yükseltir. Kansersiz bir yaşam dileyerek sözlerime burada son veriyor, teşekkür ediyorum.

 “Erken Tanı Hayat Kurtarır” konulu video gösterisinin seyredildiği program Dr. Gündüz Yücesan’ın canlı müzik dinletisinin ardından, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, Valimizin eşi Saliha Akın ve diğer protokol eşleri tarafından kanserle mücadelede etkin rol oynayan bayanlara çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi.

Paylaş