T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

AEÜ Eğitim Ve Araştırma Hastanemizde Kbrn Tatbikatı Başarıyla Gerçekleşti Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018

AEÜ Eğitim Ve Araştırma Hastanemizde Kbrn Tatbikatı Başarıyla Gerçekleşti


T.C Sağlık Bakanlığı’nın referans hastanesi olan Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (KBRN) Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kaza tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikatta senaryo gereği, Ankara istikametine seyreden bir tanker Özbağ Kasabası girişinde hızını düşüremeyerek yan yatmıştır. Bunun sonucunda, sıvılaştırılmış klor gazı taşıyan bu tankerden gaz sızıntısı meydana gelmiştir.

Görgü tanıklarının bilgi vermesi üzerine 112 Komuta Merkezi ekipleri olay yerine yönlendirilmiştir. Tankerden sızan dumanın fark edilmesiyle şüpheli durum olduğu anlaşılarak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, itfaiye ve kolluk kuvvetleri ile irtibat kuruldu. AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 112 Komuta Merkezinden KBRN vakası haberi geleceği bildirildi. Acil servis sorumlu hekimi idari bilgilendirme ile birlikte KBRN ünitesi ve acil servisi alarm durumuna geçirildi.

Tatbikatta keşif, tespit, yaralılara ilk müdahale, kazazede temizlenmesi ve tedavileri yapılmak üzere müşahede altına alınmaları detaylı bir şekilde icra edildi. Tatbikata katılan ekiplerin değerlendirme toplantısıyla tatbikat sona erdi.

Paylaş