T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Organ Bağışı Eğitimleri Devam Ediyor Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018

Organ Bağışı Eğitimleri Devam Ediyor


Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından Kırşehir Açık Ceza ve İnfaz Kurumu personeline ve hükümlülere organ ve doku bağışı eğitimi verildi.

Uzm. Dr. N. Kağan Tiryakioğlu Organ Bağışı konusunda kişilerin ön yargıları değiştirebilmek ve bilinçli bir toplum oluşturabilmek amacıyla verilen eğitimde yapmış olduğu konuşmada; “Hayatın içinde insanların ne zaman neye ihtiyacı olacağı bilinmez. Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı?

Diyaliz hastalarının devlete olan maliyeti çok yüksektir. Böbrek nakli ile bu masraf ortadan kalkar ve böylelikle bütçeye katkı da sağlanır. İnsanların yaşam kalitesi artar. İş gücü kaybını kazanca dönüştürdüğü için insanlar organlarını bağışlayarak devletin bütçesinde de katkıda bulunur.” Dedi.

Yapılan eğitimin ardından kurum personelin ve mahkumların soruları cevaplandı. Eğitim sonunda organ bağışında bulunmak isteyenlerin Doku ve Organ Bağışı talepleri kabul edildi.
Paylaş