T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Dünya Koah Günü’nde 100 Fidan Dikildi Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018

Dünya Koah Günü’nde 100 Fidan Dikildi


Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü “Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Birimi” koordinesinde 21 Kasım Dünya KOAH gününde, Kırşehir Akçaağıl Köyü Ormanı’na “Her Adımda Sağlıklı Nefese” sloganıyla farkındalık oluşturmak için 100 adet fidan dikildi.

Fidan dikimine İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU, Kamu Hastaneleri Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Mustafa AVCU, Sağlık Hizm. Başkanımız Serdar DURU, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu ERTÜRK, Uzman Sami KELEŞ, Uzman İdris KAYA, Şube Müdürlerimiz Ali Bakırcı, Tahsin ÇAKIR ve Harun KOÇ, personellerimiz ve Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri katıldı.

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU yapmış olduğu açıklamada; “KOAH’ın bir akciğer rahatsızlığı olduğunu ve sigara kullanımıyla direkt etkili olduğunu belirterek, KOAH hastalığına dikkat çekmek için burada ağaç dikmemizin sebebi, akciğerin oksijenle direkt temas halinde olduğu için ağaç dikerek oksijen miktarını arttırmaktır. Biz en azından oksijen miktarını arttırarak, kirliliği önleyip, bu hastalığa yakalanma oranını azaltmaya çalışıyoruz. İnşallah bunun farkındalığını yakalamış oluruz.

Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH  vardır Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni KOAH  dır. KOAH için dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. 

Kırşehir  İl  Sağlık Müdürlüğü olarak Sağlıklı Yaşam Aracımızla,sağlık personellerimiz tarafından  KOAH için farkındalık oluşturmak  amacıyla il merkezi  ve ilçelerimizde  yıl boyunca  solunum fonksiyon testi yapmaktayız .Bu yılda Dünya KOAH Gününde 19-23 Kasım Tarihleri aralığında Cacabey Meydanında  Solunum Fonksiyon Testi  yapılmaktadır. Ayrıca Kırşehir Akçaağıl Köyü bölgesinde ağaçlandırma alanında fidan dikimi ve  “Her Adımda Sağlıklı Nefese” HAREKETE GEÇİN!  sloganı  ile yürüyüş etkinliği  gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Etkinlikte Konuşma yapan Prof. Dr. Arzu ERTÜRK böyle bir günde bu etkinliğin çok anlamlı olduğunu dile getirerek KOAH hastalığı hakkında bilgiler vererek korunma yollarından bahsetti.
IMG_1913.JPG
Paylaş