T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği Gerçekleşti Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019

3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği Gerçekleşti


3 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle ilimizde Kırşehir Valiliği önünden başlayarak Cacabey Meydanına kadar devam eden Yürüyüş Etkinliği gerçekleşti.

Etkinliğe İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali BULUT, Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Necmettin ŞEKER, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan KARSLI, T.C. Sağlık Bakanlığı Müfettişi Mehmet Can BİLGİÇ, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet YETİŞ, Başkan Yardımcısı Dr. Sadettin DOĞANGÜN, Sağlık Hizm. Başkan Yardımcısı Yunus DAĞ, ilimizde eğitim veren Yunus Emre Ortaokulu 6.sınıf öğrencileri, çok sayıda personel ve vatandaş katıldı.

Yürüyüş sonunda halat çekme, yumurta taşıma ve can oyunu yarışması yapan öğrenciler renkli görüntüler oluşturdu. Yarışma sonunda kazanan öğrencilere madalya hediye edildi. Etkinlikte fiziksel aktivite, boy kilo ölçümü, çeşitli materyal dağıtımı gerçekleşti.

Etkinlikte konuşma yapan İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali BULUT yapmış olduğu açıklamada;

“3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda 81 ilde bir dizi etkinlik düzenlenmektedir. İlimizde de bugün Valilik Binası önünde başlayan yürüyüşümüz Ankara Caddesi güzergâhı kullanılarak etkinliklerin yapılacağı Cacabey Meydanında bitmiştir. Etkinlik kapsamında vatandaşlarımıza “Beden Kitle İndeksi (BKİ)” ölçümü yapılacak olup, ayrıca geleneksel çocuk oyunları da sergilenecektir. Yürüyüş etkinliği sağlık çalışanları, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kırşehir Merkez Yunus Emre Ortaokulu Öğrencileri ile Kamu Kurum ve Kuruluş çalışanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımızca bu yıl ki Dünya Yürüyüş Günü etkinliklerimizin ana teması çocukluk çağı obezitesi olarak belirlenmiştir.

Obezite ( şişmanlık ) yıllar içinde toplumda görülme sıklığı artan ve tedavisi yaşam boyu süren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Çocuk ve gençlik döneminde ortaya çıkan obezitenin, gelecekte bu bireylerde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olacağı düşünülmektedir.

Fiziksel aktivitede azalma (okul servisleri, asansör kullanımı, teknolojik araçlar, kentlerde yetersiz yeşil alan, spor dersini aksatma, televizyon, bilgisayar başında fazla zaman geçirme) gibi etmenler çocuklarda önemli obezlik nedenlerindendir.

Yürüyüş ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

5-17 yaş grubu için kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.

  • Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
  • Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
  • Size en yakın yürüyüş yollarından faydalanabilirsiniz.
  • Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.
  • Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.

Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.” İfadelerine yer verdi

#KoşYürüOynaSağlıklıYaşa

Paylaş