overlay

İşyerlerine Tütün Denetimlerimiz Devam Ediyor

  Kişinin kendisi kullanmadığı halde istemi dışında tütün dumanına maruz kalması sonucu her yıl dünyada 600.000 kişi hayatını kaybetmekte ve bu rakamdan çok daha fazla kişi pasif etkilenim nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Tütün dumanına maruz kalan çocukların, ciddi sağlık sorunları yaşamalarının yanı sıra bu risk ile karşı karşıya kalmayanlara göre 1-1,5 kat daha fazla sigaraya başladıkları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Başkalarının tükettiği tütünün dumanına maruz kalmaktan kaynaklanan ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır.

  İşte bu sebeplerden dolayı ülkemizde yürütülen tütün kontrolü çalışmaları temel stratejilerinden en önemlisi tütün dumanından pasif maruziyetin önlenmesidir. 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında vatandaşlarımızın temiz hava solumalarını güvence altına almaya yönelik gerçekleştirilen denetimler pasif maruziyetin önlenmesi noktasında son derece önemlidir.  Ayrıca, toplumun farkındalığını ve savunuculuğunu artırmaya yönelik bilgilendirme çalışmaları pasif etkilenimin önlenmesi noktasında kilit öneme sahiptir.    

   Vatandaşlarımızı tütün dumanının pasif etkilerinden korumaya yönelik gerçekleştirilen denetimlerin, özellikle kış aylarında kapalın alanlarda tütün ürünü tüketimi eğilimindeki artış göz önüne alınarak etkililiğinin artırılması ve ihlallerin önlenmesi için 06.12.2019 tarihinde saat 15.00 da İlimiz üst düzey yöneticilerden Vali Yardımcısı Ramazan YILDIRIM, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan KARSLI, İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali BULUT, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Sadettin DOĞANGÜN ve  yerel basın eşliğinde tütün  denetimleri  yapılmıştır. Vali Yardımcısı Ramazan YILDIRIM, İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali BULUT tarafından basına ; “Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. Halen sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bilimsel olarak tespit edilmiş içinde 50’ den fazlası kanser yapıcı 4.000’ den fazla kimyasal madde bulunan sigarayı kullananların havaya kattığı çevresel tütün dumanına maruz kalmanın güvenilir bir eşik dozu yoktur. En küçük miktarının bile zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu zarardan korunmanın tek çaresi kapalı alanların tamamen sigarasızlaştırılması / dumansızlaştırılmasıdır. Sigarayı bırakmak isteyenler Alo 171 sigarayı bırakma hattından veya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı KETEM sigarayı bırakma polikliniğinden yararlanabilirler.”bilgisi verildi.  

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı/Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü -KETEM Birimi: 0(386) 2134518

SİZ DE BIRAKABİLİRSİNİZ…