T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı


“MEME KANSERİNE KARŞI ÇARESİZ DEĞİLİZ”

Meme Kanseri,  Akciğer kanserinden  sonra dünyada görülme sıklığı en yüksek olankansertürüdür.Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır.Meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse, hasta %96 yaşam şansına sahiptir.Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim Ayında Meme Kanseri Bilinçlendirme etkinlikleri yurt genelinde düzenlenmektedir.

İlk doğumun  ileri yaşta olması , hiç doğum yapmamış olmak, erken adet görüp geç menopoza  girmek , kontrolsüz hormon ilacı kullanmak, 1.derece akrabalarında  meme kanseri olması, obez  olmak ve menopoz sonrası  aşırı kilo almak  meme kanseri riskini arttırabilmektedir.

Meme kanserinden korunmada erken teşhis çok önemli bir yer tutmaktadır.20 yaşın üzerindeki tüm bayanlar ayda bir kez meme kontrollerini yapmalıdır. Bunun için en ideal yöntem, kadınların kendi kendilerine yapacakları muayenedir. Kadınlar kendi kendilerine elle yapacakları kontrollerde, memelerinin dokusu ve yapısı konusunda fikir sahibi olacakları için, memelerinde oluşacak herhangi bir değişikliği hemen fark edeceklerdir. Kadınlar kendi kendilerine meme muayenelerini, adet bitim tarihinde yapmalıdır. Bu dönemde meme dokusu yumuşak olur ve herhangi bir kitlenin varlığı kolayca fark edilir. Adetten doğal ya da cerrahi nedenlerle kesilme hali söz konusu ise bu muayene her ayın aynı günü tekrarlanmalıdır. Hormon tedavisi alan kadınlar ise bu muayene için en uygun günün hangisi olduğu konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Kendi kendine yapılan meme muayenesinde; memede ele gelen sertlik veya kitle, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, kızarıklık veya yara olması, memenin rengi, dokusu veya şeklindeki değişiklik, meme derisinde kalınlaşma, şişme, meme ucundan akıntı, meme veya meme başında içeriye doğru çekilme durumu tespit edilirse derhal bir hekime başvurulmalıdır.

Emziren annelerde meme kanseri görülme oranı, diğer annelere göre oldukça düşüktür, 2 yıl bebeğinizi emzirmeniz riski azaltmak adına faydalı olacaktır.

Meme kanseri ileri yaş hastalığı olmasına rağmen çok genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle 20 yaş üzerindeki her kadın, kendi kendine meme muayenesi yapmalı ve 3 yılda bir Genel Cerrahi Uzmanına başvurarak muayene olmalı ve 40 yaşından sonrada 2 yılda bir mamografi adı verilen meme filmini çektirmelidir. Meme kanserinin erken teşhisinde çok önemli bir yer tutan mamografi, memede muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacıyla, düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir.

Meme Kanseri engellenemez, fakat elimizde “Erken Teşhis” gibi bir silahımız var. Düzenli taramalarla erken teşhis sayesinde hastalığı büyük oranda önceden tespit edip (şikayetler ortaya çıkmadan önce) tedavi edebiliriz.

 

 İlimiz Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM ) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 40-69 yaş arasındaki tüm kadınlar meme kanseri taramasından ücretsiz geçmektedir.

Unutmayınız; TARAMA BİR SAATİNİZİ, KANSER HAYATINIZI ALIR!

Kanseri önlemek adına; Vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalı, doğru besinlerle beslenmeye özen gösterilmeli, stres azaltılmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, düzenli egzersiz yapılmalı(günde en az yarım saat yürüyüş vb.),güneşin zararlı etkilerinden korunmalı ve düzenli sağlık taramalarından geçilmelidir.

MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN!                                                                                           

Paylaş