overlay

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Mesajı

Kırşehir 112 Acil Sağlık Hizmetleri, İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde 16 istasyon’da toplamda 215 sağlık personelimizce yürütülmektedir.

Kırşehir olarak istasyon ve Ambulans başına düşen nüfus oranımız, vak’alara ulaşım süremiz Türkiye ortalamalarına göre çok iyi durumdadır. İlimizde 1 adet yoğun bakım obez ambulansı, 1 adet 4 sedyeli çoklu ambulans, 2 adet UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) aracı, 2 adet kar paletli ambulans ve 34 adet panelvan ambulansı olmak üzere toplam 40 ambulansımız bulunmaktadır.

İl Ambulans Servisi Başhekimliğimizin 2019 yılı ilk 11 aylık verilerine göre; toplamda 26.232 Vak’aya müdahale edilmiştir. Kentsel Vak’aya (şehir merkezi) ulaşım süremiz ortalama 5 dakika 49 saniye, Kırsal Vak’aya (köy, kasaba vb.) ulaşım süremiz ortalama 15 dakika 17 saniyedir.

112 çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi, vb. nedenlerle maalesef ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını 112’yi gereksiz meşgul etmemelerini özellikle rica ediyoruz. “Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir kez daha vurgulamak isterim ki acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla “Yaşama Yol Ver” projesi ilimizde de sürdürülmektedir.

Bilindiği üzere 01-07 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile her türlü zor şartlarda bile görevini fedakârca ve başarıyla yerine getiren Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarımızın insanımıza vermiş oldukları bu kutsal hizmeti her türlü takdirin üzerindedir. Çalışanlarımızın bu özel haftalarını kutlar, kazasız belasız sağlıklı huzurlu görevler dilerim.

Op. Dr. Ali BULUT

Kırşehir İl Sağlık Müdürü