“Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” Etkinliği Düzenlendi
04 Haziran 2018

Düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemlidir. Toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla 13 Nisan 2018 tarihinde saat 15:00’de İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, idarecilerimiz, personellerimiz ve İlimizdeki Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrenci,öğretmen ve velilerinin katılımlarıyla Kent Park Aile Yaşam Merkezinin önünde başlayıp park güzergahı boyunca devam eden bir yürüyüş etkinliği düzenlendi.
 
Etkinlikte Kent Park’a açılan “Sağlıklı Yaşam Standı”mızda halkımıza fiziksel aktivitenin faydaları konulu broşürler dağıtıldı.
 
 İş hayatı ve diğer yaşam tarzı koşulları nedeniyle günün neredeyse yarısını oturarak, bilgisayar başında geçiren, alışverişi dahi bilgisayardan yapan, trafikte çok fazla vakit harcayan modern toplumların sağlığı hareketsiz yaşamın tehdidi altındadır. Düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi ve toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü olarak Sağlıklı yaşam yürüyüşlerini gerçekleştiriyoruz.
          Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen bir aktivitedir Yürüyüşü günlük yaşamımız içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanbilrsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
Düzenli aktivite;kalbe olan kan akışını arttırır ve kalp krizi ge¬çirme riskini azaltır. İnsülin aktivitesinin kontrolünü sağlayarak şeker hastalığının ve kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur, kan basıncını azaltır, metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler, Damar yapısına etkileri nedeniyle beyine olan kan akışının artışına bağlı olarak erken demans (bunama) ve unutkanlık gelişim riskini azaltır Akciğerlerin kapasitesini artırır.
Sağlıklı kas, kemik ve eklem yapısı üzerine olumlu etkileri nedeniyle vücut düzgünlüğü ve farkındalığını geliştirerek bedeni ile barışık, özgü¬venli stresle başa çıkabilme yeteneğine sahip kendini iyi hisseden bireyler yaratır
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.