31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği
04 Haziran 2018

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğümüz Tütün Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi koordinesinde gerçekleşen etkinlikte idarecilerimizle birlikte iftar sonrası ilimizde yer alan kafeler ziyaret edilerek sigara içen vatandaşlarımıza sigaranın zararları ve sigarayı bırakma tavsiyeleri konulu broşürler dağıtılarak gül hediye edildi.

Etkinlikte basın açıklaması yapan Kamu Hastaneleri Başkan Yrd. Serdar Duru yapmış olduğu açıklamada;

“Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir. Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamaktır.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık
Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu “pasif sigara dumanının” zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Ulusal Tütün Kontrol Programı 2015­-2018 Eylem Planındaki amaçlardan biride sigarayı bırakmanın yaygınlaştırılması, tütün bağımlılığı tedavisinde ve tekrar başlamayı önlemede başarı yüzdesinin yükseltilmesidir. Tüm dünya ülkelerinde, Her yıl 31 Mayıs “Tütünsüz Bir Dünya Günü” olarak
kutlanır. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında bu günü, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için etkinlik günü olarak belirlemişlerdir. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. Halen sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bilimsel olarak tespit edilmiş içinde 50’ den fazlası kanser yapıcı 4.000’ den fazla kimyasal madde bulunan sigarayı kullananların havaya kattığı çevresel tütün dumanına maruz kalmanın güvenilir bir eşik dozu yoktur. En küçük miktarının bile zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu zarardan korunmanın tek çaresi kapalı alanların tamamen sigarasızlaştırılması /dumansızlaştırılmasıdır. Sigarayı bırakmak isteyenler Alo 171 sigarayı bırakma hattından veya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı KETEM sigarayı bırakma polikliniğinden yararlanabilirler.
ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı/Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü -KETEM Birimi: 2134518

Tütün ve tütün ürünleri kapsamında kararlı ve yeterli bir mücadele için, tüketicinin de içinde olduğu hemen her kesimin bilinçli bir şekilde mücadele etmesi gelecek nesiller için bir görev ve zorunluluktur. 31 Mayıs  Dünya Tütünsüz  Günü münasebetiyle tüm halkımızı; Her yıl 10.000 bin kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. SİZ DE BIRAKABİLİRSİNİZ.” Dedi.

Etkinlik sonunda Tütün Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birim Sorumlusu Uzm. Sami Keleş basın birimimize vermiş olduğu bilgilerde; “İl genelinde ilk dört ayda 8540 işyeri denetlenmiş olup sigaranın zararları ile bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Kapalı alanda sigara içilen 21 işyerine işlem yapılarak 64.422 TL para cezası kesilmiştir.